Yoga, netværk og gin for mænd

Yoga, netværk og gin

20/10/2025 - 15/12/2025

Yoga for erhvervsaktive mænd i Brønderslev – funktionel træning, netværk og et glas gin i rolige rammer på Nygårdsminde Vingård.

På dette hold får du 1 time yoga for mænd med fokus på styrke, mobilitet, smidighed og ro i nervesystemet, efterfulgt af ca. 45 minutters netværksparring – med et glas gin & tonic eller lokal vindruesaft.


Hvorfor yoga for mænd?

  • Mere bevægelighed i hofter, baglår, ryg og skuldre
  • Stærkere krop og bedre restitution til løb, cykling og anden træning
  • Vejrtrækning som stress-bremsende værktøj i hverdagen
  • Bedre søvn, fokus og energi
  • Et uformelt fællesskab med lokale mænd – og nye relationer gennem netværk

Rigtige mænd går til yoga — også selvom de ikke kan nå deres tæer (endnu).


Hvem er holdet for?

For dig der:

  • aldrig har gået til yoga før — eller ikke i mange år
  • mærker stivhed i kroppen eller småskavanker
  • har en travl hverdag og ønsker ro & vedligehold indefra
  • gerne vil udvide dit lokale netværk samtidig med at du træner

Sådan foregår det

  1. 60 min. yoga i roligt tempo med tydelig instruktion
  2. Netværk med gin/vindruesaft – uformel, værdifuld sparring
  3. Fællesskab uden præstationspres — alle kan være med uanset niveau

Praktisk information

Datoer (2025): 8 mandage
20/10, 3/11, 10/11, 17/11, 24/11, 1/12, 8/12 og 15/12
NB: Ingen undervisning 27/11.

Tid: Kl. 17.00–18.45
Sted: Multihuset Oasen, Nygårdsminde Vingård
Tolstrupvej 102 — 9700 Brønderslev

Pris: 1.360 kr. for hele forløbet.
– Hvis du allerede nu ved, at du ikke kan deltage på udvalgte datoer, reduceres prisen med 170 kr. pr. fraværsgang.
– Beløbet betales samlet forud. Ingen refundering ved afbud.

Tilmelding: Mail til gittelunde@nygaardsminde.dk
Medbring: Yogamåtte, håndklæde, vandflaske og evt. ekstra trøje

Parkering: Benyt p-pladsen ved parkgolfområdet (første hus på højre hånd) eller parkér langs vejen. Ingen parkering foran yogahuset — vi bevarer roen under undervisningen.

Gæst: Du må tage, hvis du vurderer, at han kunne få gavn af holdet — og kan berige netværket.

Yoga, netværk og gin. Foto ©Martin Damgård
Yogasalen i Multihuset 'Oasen' med udsigt til Nygårdsminde Vingård

Deltagerne siger om: Yoga, netværk og gin

"Der er en god atmosfære og ligesindede deltagere og en uformel og fin struktur - yoga først og gin til sidst. Yogaen er godt for krop og sjæl. Det føles godt og giver energi til ”kontorkroppen”. Netværksdelen er uformel og hyggelig/nærværende." Richart T., 2022.

"Ja, jeg vil gerne deltage på det fantastiske hold". Michael, deltager fra vinteren 2023.

"Det bedste ved holdet er, at der er forskellige mennesker fra forskelle erhverv. Yogaen er godt for helbredet! Under netværksdelen snakker vi om alt muligt." Ole, deltager fra hold 1, 2022.

"Der er jo ingen tvivl om yoga kan være ret udfordrende for os mænd, mange af bevægelserne er særdeles uvante! Så er det rart, at vi er et hold af ligestillede og at øvelserne tages i et roligt tempo, hvor vi kan være med, og der er plads til lidt hygge og snak undervejs. Med alt for mange timer ved skrivebordet, er det virkelig godt at få brugt nogle af de muskler der normalt ikke får meget opmærksomhed og samtidig strække godt ud i dem, der normalt får lov at blive bøjet sammen ved skrivebordet… Begyndte allerede at mærke lidt forandring/forbedring efter 2 lektioner. Det, at vi slutter af med en drink og lidt blandet snak, giver bare en helt anden dimension på vores hold. Vi er vidt forskellige mennesker, men har utømmelige emner at tale om og det er interessant at høre historier fra andre brancher end den, man selv færdes i." Mads B., 2022.

"Det bedste ved holdet er en god instruktør, gode og anderledes faciliteter og 1 time med fuld koncentration. Yogaen er godt for udstrækning, ro og en god måde at slutte en travl dag af med. Og netværksdelen er uforpligtende og humøret er højt." Mads S., 2023.

"At få mænd til yoga er et virkeligt langt træk, og derfor er det super flot at der er blevet et hold og at kernen er god. Pt. hvor jeg laver meget lidt sport, så passer yogaen super til det behov, jeg har. Da det er nemmeste at fjerne nogle fra omgangskredsen og jeg nok ikke det eneste mand, hvor konen bestemmer en del i den private kalender 🙂 så derfor er det super at ryste posen og få nogle ”andre bekendte”. Hans Henrik T., 2022.

Gitte Lunde Andresen

Fordele ved yoga

Yoga er godt supplement til din foretrukne motionsform som fx løb, cykling eller boldspil. Fx får du forbedret din vejtrækning, større styrke, bedre balance, øget kropsbevidsthed og større smidighed. Læs fx mere her.

Derudover reducerer yoga følelsen af stress, stimulerer fordøjelsen, giver energi, for dig til at tænke klart og forbedrer din søvn. Læs mere her.

Så hvorfor ikke komme i gang? Tilmeld dig: Yoga, netværk og gin. Mail til gittelunde@nygaardsminde.dk

Kontakt

Nygårdsminde

Nyhedsbrev

Få nyheder og information om dine arrangementer direkte i din mail indbakke

Parkgolf: Åben hver dag 9-21.

Reservation er ikke nødvendig.

Registreringsnr. 5059. Kontonr. 0001094680

IBANnr. DK8350590001094680

Swiftadresse JYBADKKK

Vinbutik åben weekender kl. 10-16 og efter aftale.

Book privat rundvisning og vinsmagning ved kontakt.